| 核心参数 | |
| 核心频率 | 900 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 925 MHz |
| 核心架构 | GCN 1.0 |
| 制作工艺 | 28 nm |
| L1 Cache | 16 KB (每CU) |
| L2 Cache | 256 KB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 512 |
|---|---|
| TMUs | 32 |
| ROPs | 16 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 2 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 1000 MHz 4 Gbps |
| 显存类型 | GDDR5 |
| 显存位宽 | 128 bit |
| 显存带宽 | 64.00 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 14.80 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 29.60 GTexel/s |
| FP32 (单精度) | 947.2 GFLOPS |
| FP64 (双精度) | 59.20 GFLOPS (1:16) |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 (11.1) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 2.1 (1.2) |
| Vulkan | 1.2.170 |
| Shader Model | 6.5 (5.1) |
| 公版规格 | |
| TDP | unknown |
|---|---|
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | Tropo |
|---|---|
| 晶圆编号 | Tropo LE |
| 晶圆面积 | 123 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 15亿 |
| 晶体管密度 | 0.122亿/mm² |
VS
FireW5130M
vs
GTX 1070 Max-Q
VS
FireW5130M
vs
GTX 850A
VS
FireW5130M
vs
FX 770M
VS
FireW5130M
vs
P5000
VS
FireW5130M
vs
8800 Ultra
VS
FireW5130M
vs
RTX 2060M 魔改
VS
FireW5130M
vs
RX 460
VS
FireW5130M
vs
GTX 1650Ti
VS
FireW5130M
vs
5010M
VS
FireW5130M
vs
GT 520
VS
FireW5130M
vs
VS
FireW5130M
vs
RX Vega 64