| 核心参数 | |
| 核心频率 | 900 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 2050 MHz |
| 核心架构 | Generation 12.7 |
| 制作工艺 | 6 nm |
| L2 Cache | 8 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 2048 |
|---|---|
| TMUs | 128 |
| ROPs | 64 |
| Tensor Cores | 256 |
| RT Cores | 16 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 8 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 1750 MHz 14 Gbps |
| 显存类型 | GDDR6 |
| 显存位宽 | 128 bit |
| 显存带宽 | 224.0 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 131.2 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 262.4 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 16.79 TFLOPS (2:1) |
| FP32 (单精度) | 8.397 TFLOPS |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 Ultimate (12.2) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model | 6.6 |
| 公版规格 | |
| PCIE挡板位占用 | IGP |
|---|---|
| TDP | 60 W |
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | DG2-512 |
|---|---|
| 晶圆编号 | ACM-G10 |
| 晶圆面积 | 406 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 217亿 |
| 晶体管密度 | 0.534亿/mm² |
VS
Intel Arc A550M
vs
K4100M
VS
Intel Arc A550M
vs
RTX 3060Ti
VS
Intel Arc A550M
vs
RX 7900XTX
VS
Intel Arc A550M
vs
RTX 3050Ti Laptop
VS
Intel Arc A550M
vs
RX 7650 GRE
VS
Intel Arc A550M
vs
Intel HD 510
VS
Intel Arc A550M
vs
R9 280
VS
Intel Arc A550M
vs
RX 7800XT
VS
Intel Arc A550M
vs
ATI HD 4200
VS
Intel Arc A550M
vs
RX 7900XT
VS
Intel Arc A550M
vs
ATI Mobility HD 4670
VS
Intel Arc A550M
vs
RTX 3060