| 核心参数 | |
| 核心频率 | 900 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1300 MHz |
| 核心架构 | Generation 12.7 |
| 制作工艺 | 6 nm |
| L2 Cache | 8 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 2048 |
|---|---|
| TMUs | 128 |
| ROPs | 64 |
| Tensor Cores | 256 |
| RT Cores | 16 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 8 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 2000 MHz 16 Gbps |
| 显存类型 | GDDR6 |
| 显存位宽 | 128 bit |
| 显存带宽 | 256.0 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 83.20 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 166.4 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 10.65 TFLOPS (2:1) |
| FP32 (单精度) | 5.325 TFLOPS |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 Ultimate (12.2) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model | 6.6 |
| 公版规格 | |
| PCIE挡板位占用 | IGP |
|---|---|
| TDP | 95 W |
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | DG2-256 |
|---|---|
| 晶圆编号 | ACM-G12 |
| 晶圆面积 | 269 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 115亿 |
| 晶体管密度 | 0.428亿/mm² |
VS
Intel Arc A60M
vs
8500 GT
VS
Intel Arc A60M
vs
8800 GTS 512
VS
Intel Arc A60M
vs
GTX 1060 3GB
VS
Intel Arc A60M
vs
ATI Mobility HD 4670
VS
Intel Arc A60M
vs
HD 6490M
VS
Intel Arc A60M
vs
HD 7640G
VS
Intel Arc A60M
vs
NVS 4200M
VS
Intel Arc A60M
vs
3000M
VS
Intel Arc A60M
vs
RTX 4080M 魔改
VS
Intel Arc A60M
vs
Intel Iris 580
VS
Intel Arc A60M
vs
940M
VS
Intel Arc A60M
vs
RX 6700S