| 核心参数 | |
| 核心频率 | 990 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1515 MHz |
| 核心架构 | Blackwell 2.0 |
| 制作工艺 | 4 nm |
| L1 Cache | 128 KB (每SM) |
| L2 Cache | 64 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 10496 |
|---|---|
| TMUs | 328 |
| ROPs | 128 |
| SM Count | 82 |
| Tensor Cores | 328 |
| RT Cores | 82 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 24 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 2000 MHz 32 Gbps |
| 显存类型 | GDDR7 |
| 显存位宽 | 256 bit |
| 显存带宽 | 1.02 TB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 193.9 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 496.9 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 31.80 TFLOPS (1:1) |
| FP32 (单精度) | 31.80 TFLOPS |
| FP64 (双精度) | 496.9 GFLOPS (1:64) |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 Ultimate (12.2) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | 10.1 |
| Shader Model | 6.8 |
| 公版规格 | |
| PCIE挡板位占用 | IGP |
|---|---|
| TDP | 95 W |
| 输出接口 | 1x HDMI 2.1b 3x DisplayPort 2.1b |
| 供电接口 | None |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | GB203 |
|---|---|
| 晶圆面积 | 378 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 456亿 |
| 晶体管密度 | 1.206亿/mm² |
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 4090
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5090
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 4090 D
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 3090
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5070 Mobile
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5070Ti
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5080
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5070Ti Mobile
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5060
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5070
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5090 D
VS
RTX 5090 Mobile
vs
RTX 5060Ti