| 核心参数 | |
| 核心频率 | 1245 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1530 MHz |
| 核心架构 | Volta |
| 制作工艺 | 12 nm |
| L1 Cache | 128 KB (每SM) |
| L2 Cache | 6 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 5120 |
|---|---|
| TMUs | 320 |
| ROPs | 128 |
| SM Count | 80 |
| Tensor Cores | 640 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 16 GB / 32 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 876 MHz |
| 显存类型 | HBM2 |
| 显存位宽 | 4096 bit |
| 显存带宽 | 897.0 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 204.4 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 511.0 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 32.71 TFLOPS (2:1) |
| FP32 (单精度) | 16.35 TFLOPS |
| FP64 (双精度) | 8.177 TFLOPS (1:2) |
| 显卡参数 | |
| 发布日期 | 2019-11-26 |
|---|---|
| 系列 | Tesla Volta (Vxx) |
| 上一系列 | Tesla Pascal |
| 继任系列 | Tesla Turing |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 (12.1) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| CUDA | 7.0 |
| Shader Model | 6.8 |
| 公版规格 | |
| TDP | 300 W |
|---|---|
| 建议电源 | 650 W |
| 输出接口 | 无 |
| 板卡编号 | PG500 |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | GV100 |
|---|---|
| 晶圆面积 | 815 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 211亿 |
| 晶体管密度 | 0.259亿/mm² |
VS
Tesla V100 SXM2
vs
RTX 3060
VS
Tesla V100 SXM2
vs
Tesla T4
VS
Tesla V100 SXM2
vs
RTX 2080Ti
VS
Tesla V100 SXM2
vs
Tesla P100 PCIe 16GB
VS
Tesla V100 SXM2
vs
RTX 5070
VS
Tesla V100 SXM2
vs
RTX 4090 Laptop
VS
Tesla V100 SXM2
vs
Tesla PG503-216
VS
Tesla V100 SXM2
vs
RTX 3090Ti
VS
Tesla V100 SXM2
vs
GTX 1080Ti
VS
Tesla V100 SXM2
vs
Tesla P40
VS
Tesla V100 SXM2
vs
RTX 3090
VS
Tesla V100 SXM2
vs
GTX 1050Ti