| 核心参数 | |
| 核心频率 | 1065 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1343 MHz |
| 核心架构 | Ampere |
| 制作工艺 | 8 nm |
| L1 Cache | 128 KB (每SM) |
| L2 Cache | 2 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 2048 |
|---|---|
| TMUs | 64 |
| ROPs | 32 |
| SM Count | 16 |
| Tensor Cores | 64 |
| RT Cores | 16 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 4 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 1500 MHz 12 Gbps |
| 显存类型 | GDDR6 |
| 显存位宽 | 128 bit |
| 显存带宽 | 192.0 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 42.98 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 85.95 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 5.501 TFLOPS (1:1) |
| FP32 (单精度) | 5.501 TFLOPS |
| FP64 (双精度) | 85.95 GFLOPS (1:64) |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 Ultimate (12.2) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| CUDA | 8.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| 公版规格 | |
| PCIE挡板位占用 | IGP |
|---|---|
| TDP | 45 W |
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 供电接口 | None |
| 板卡编号 | E4736 SKU 10 |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | GA107 |
|---|---|
| 晶圆编号 | GN20-P0-A1 |
| 晶圆面积 | 200 mm² |
| 生成厂家 | Samsung |
| 晶体管数量 | 87亿 |
| 晶体管密度 | 0.435亿/mm² |
VS
RTX 3050 Laptop
vs
780M
VS
RTX 3050 Laptop
vs
RTX 4060 Laptop
VS
RTX 3050 Laptop
vs
RX 6500M
VS
RTX 3050 Laptop
vs
RTX 3050Ti Laptop
VS
RTX 3050 Laptop
vs
RTX 3050
VS
RTX 3050 Laptop
vs
RTX 4050 Laptop
VS
RTX 3050 Laptop
vs
GTX 1660Ti
VS
RTX 3050 Laptop
vs
RTX 2060
VS
RTX 3050 Laptop
vs
RTX 3060 Mobile
VS
RTX 3050 Laptop
vs
GTX 1660S
VS
RTX 3050 Laptop
vs
GTX 950M
VS
RTX 3050 Laptop
vs
GTX 1060 3GB