| 核心参数 | |
| 核心频率 | 975 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1500 MHz |
| 核心架构 | Ampere |
| 制作工艺 | 8 nm |
| L1 Cache | 128 KB (每SM) |
| L2 Cache | 4 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 7424 |
|---|---|
| TMUs | 232 |
| ROPs | 96 |
| SM Count | 58 |
| Tensor Cores | 232 |
| RT Cores | 58 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 16 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 2000 MHz 16 Gbps |
| 显存类型 | GDDR6 |
| 显存位宽 | 256 bit |
| 显存带宽 | 512.0 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 144.0 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 348.0 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 22.27 TFLOPS (1:1) |
| FP32 (单精度) | 22.27 TFLOPS |
| FP64 (双精度) | 348.0 GFLOPS (1:64) |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 Ultimate (12.2) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| CUDA | 8.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| 公版规格 | |
| TDP | 165 W |
|---|---|
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 供电接口 | None |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | GA103 |
|---|---|
| 晶圆面积 | 496 mm² |
| 生成厂家 | Samsung |
| 晶体管数量 | 220亿 |
| 晶体管密度 | 0.444亿/mm² |
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3080Ti
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3060
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3080
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3070Ti
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3070 Laptop
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3090
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3060Ti
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3050 TI 魔改
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3050
VS
RTX A5500 Mobile
vs
RTX 3070