| 核心参数 | |
| 核心频率 | 1455 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1755 MHz |
| 核心架构 | Ada Lovelace |
| 制作工艺 | 5 nm |
| L1 Cache | 128 KB (每SM) |
| L2 Cache | 12 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 2560 |
|---|---|
| TMUs | 80 |
| ROPs | 48 |
| SM Count | 20 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores | 20 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 6 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 2000 MHz 16 Gbps |
| 显存类型 | GDDR6 |
| 显存位宽 | 96 bit |
| 显存带宽 | 192.0 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 84.24 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 140.4 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 8.986 TFLOPS (1:1) |
| FP32 (单精度) | 8.986 TFLOPS |
| FP64 (双精度) | 140.4 GFLOPS (1:64) |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 Ultimate (12.2) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| CUDA | 8.9 |
| Shader Model | 6.8 |
| 公版规格 | |
| PCIE挡板位占用 | IGP |
|---|---|
| TDP | 50 W |
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 供电接口 | None |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | AD107 |
|---|---|
| 晶圆编号 | GN21-X2 |
| 晶圆面积 | 159 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 189亿 |
| 晶体管密度 | 1.189亿/mm² |
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 3050 Laptop
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 3050Ti Laptop
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 4060 Laptop
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 3060 Mobile
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RX 580
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 3050
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 4070 Laptop
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 5050
VS
RTX 4050 Laptop
vs
GTX 1660Ti
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 4060
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 4070M 魔改
VS
RTX 4050 Laptop
vs
RTX 4080M 魔改