| 核心参数 | |
| 核心频率 | 1395 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1695 MHz |
| 核心架构 | Ada Lovelace |
| 制作工艺 | 5 nm |
| L1 Cache | 128 KB (每SM) |
| L2 Cache | 32 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 4608 |
|---|---|
| TMUs | 144 |
| ROPs | 48 |
| SM Count | 36 |
| Tensor Cores | 144 |
| RT Cores | 36 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 8 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 2000 MHz 16 Gbps |
| 显存类型 | GDDR6 |
| 显存位宽 | 128 bit |
| 显存带宽 | 256.0 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 81.36 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 244.1 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 15.62 TFLOPS (1:1) |
| FP32 (单精度) | 15.62 TFLOPS |
| FP64 (双精度) | 244.1 GFLOPS (1:64) |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 Ultimate (12.2) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| CUDA | 8.9 |
| Shader Model | 6.8 |
| 公版规格 | |
| PCIE挡板位占用 | IGP |
|---|---|
| TDP | 115 W |
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 供电接口 | None |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | AD106 |
|---|---|
| 晶圆编号 | GN21-X6 |
| 晶圆面积 | 188 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 229亿 |
| 晶体管密度 | 1.218亿/mm² |
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 3070Ti Laptop
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 5060
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 3080Ti Laptop
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 5070Ti Mobile
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 3070Ti
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 4090 Laptop
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 5060 Mobile
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 3080 Laptop
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 3080
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 3060
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 4060M 魔改
VS
RTX 4070 Laptop
vs
RTX 4060Ti