| 核心参数 | |
| 核心频率 | 300 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1650 MHz |
| 核心架构 | Generation 12.1 |
| 制作工艺 | 10 nm |
| L2 Cache | 1024 KB |
| L3 Cache | 16 MB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 768 |
|---|---|
| TMUs | 48 |
| ROPs | 24 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 4 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 2133 MHz 4.3 Gbps |
| 显存类型 | LPDDR4X |
| 显存位宽 | 128 bit |
| 显存带宽 | 68.26 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 39.60 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 79.20 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 5.069 TFLOPS (2:1) |
| FP32 (单精度) | 2.534 TFLOPS |
| FP64 (双精度) | 633.6 GFLOPS (1:4) |
| 显卡参数 | |
| 发布日期 | 2020-10-31 |
|---|---|
| 总线接口 | PCIe 4.0 x8 |
| 系列 | Xe Graphics |
| 上一系列 | Graphics |
| 继任系列 | Alchemist |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 (12.1) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model | 6.6 |
| 公版规格 | |
| PCIE挡板位占用 | IGP |
|---|---|
| TDP | 25 W |
| 建议电源 | 200 W |
| 输出接口 | No outputs |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | DG1 |
|---|---|
| 晶圆面积 | 95 mm² |
| 生成厂家 | Intel |
| 晶体管数量 | 0亿 |
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
9400M
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
GTX 970
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
MX250
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
RTX 5000
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
GTX 1070 Mobile
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
GTX 1060 Mobile
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
HD 7640G
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
GTX 1060 3GB
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
RX Vega 8 (Ryzen 4000)
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
FX 880M
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
HD 6410D
VS
Intel Iris Xe MAX Graphics
vs
Intel Iris Plus 640