| 核心参数 | |
| 核心频率 | 815 MHz |
|---|---|
| Turbo频率 | 1190 MHz |
| 核心架构 | GCN 5.0 |
| 制作工艺 | 14 nm |
| L1 Cache | 16 KB (每CU) |
| L2 Cache | 1024 KB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 1024 |
|---|---|
| TMUs | 64 |
| ROPs | 32 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 4 GB |
|---|---|
| 显存频率 | 1200 MHz 2.4 Gbps |
| 显存类型 | HBM2 |
| 显存位宽 | 1024 bit |
| 显存带宽 | 307.2 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 38.08 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 76.16 GTexel/s |
| FP16 (半精度) | 4.874 TFLOPS (2:1) |
| FP32 (单精度) | 2.437 TFLOPS |
| FP64 (双精度) | 152.3 GFLOPS (1:16) |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 12 (12.1) |
|---|---|
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 2.1 |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model | 6.0 |
| 公版规格 | |
| PCIE挡板位占用 | IGP |
|---|---|
| TDP | 75 W |
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | Vega 12 |
|---|---|
| 晶圆编号 | Vega 12 XLA |
| 晶圆面积 | unknown |
| 生成厂家 | GlobalFoundries |
| 晶体管数量 | 0亿 |
VS
Vega 16
vs
RTX 2070S Max-Q
VS
Vega 16
vs
RTX 5000
VS
Vega 16
vs
GTX 1050 Mobile
VS
Vega 16
vs
GTX 1050Ti
VS
Vega 16
vs
RX 580 2048SP
VS
Vega 16
vs
Intel Iris 5100
VS
Vega 16
vs
GTX 1060 3GB
VS
Vega 16
vs
P6000
VS
Vega 16
vs
RTX 2070S Mobile
VS
Vega 16
vs
R9 M370X
VS
Vega 16
vs
GTX 1060 Mobile
VS
Vega 16
vs
GTX 1050Ti Mobile