| 核心参数 | |
| 核心频率 | 0.6 GHz |
|---|---|
| 核心架构 | Tesla |
| 制作工艺 | 65 nm |
| L2 Cache | 64 KB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 64 |
|---|---|
| TMUs | 32 |
| ROPs | 16 |
| SM Count | 8 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 512 MB |
|---|---|
| 显存频率 | 800 MHz 1600 Mbps |
| 显存类型 | GDDR3 |
| 显存位宽 | 256 bit |
| 显存带宽 | 51.20 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 9.600 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 19.20 GTexel/s |
| FP32 (单精度) | 192.0 GFLOPS |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 11.1 (10.0) |
|---|---|
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | 1.1 |
| Vulkan | N/A |
| CUDA | 1.1 |
| Shader Model | 4.0 |
| 公版规格 | |
| TDP | 75 W |
|---|---|
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 供电接口 | None |
| 板卡编号 | P610 SKU 1 |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | G94 |
|---|---|
| 晶圆编号 | NB9E-GT |
| 晶圆面积 | 240 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 5.05亿 |
| 晶体管密度 | 0.021亿/mm² |
VS
9800M GTS
vs
RTX 3000 Laptop
VS
9800M GTS
vs
MX130
VS
9800M GTS
vs
RTX 3070Ti
VS
9800M GTS
vs
FireV5900
VS
9800M GTS
vs
7300 GS
VS
9800M GTS
vs
GT 420
VS
9800M GTS
vs
RX 460
VS
9800M GTS
vs
Intel UHD 615
VS
9800M GTS
vs
555X
VS
9800M GTS
vs
W6900X
VS
9800M GTS
vs
R5 240 OEM
VS
9800M GTS
vs
RTX 3080Ti Laptop