| 核心参数 | |
| 核心频率 | 0.6 GHz |
|---|---|
| 核心架构 | TeraScale |
| 制作工艺 | 55 nm |
| L1 Cache | 16 KB (每CU) |
| L2 Cache | 128 KB |
| 单元参数 | |
| Shading Units | 320 |
|---|---|
| TMUs | 32 |
| ROPs | 8 |
| 显存参数 | |
| 显存大小 | 1024 MB |
|---|---|
| 显存频率 | 667 MHz 1334 Mbps |
| 显存类型 | GDDR3 |
| 显存位宽 | 128 bit |
| 显存带宽 | 21.34 GB/s |
| 理论性能 | |
| Pixel Rate (像素) | 4.400 GPixel/s |
|---|---|
| Texture Rate (纹理) | 17.60 GTexel/s |
| FP32 (单精度) | 352.0 GFLOPS |
| 显卡参数 |
| 图形功能 | |
| DirectX | 10.1 (10.1) |
|---|---|
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | 1.1 |
| Vulkan | N/A |
| Shader Model | 4.1 |
| 公版规格 | |
| TDP | 35 W |
|---|---|
| 输出接口 | Portable Device Dependent |
| 供电接口 | None |
| 晶圆参数 | |
| 核心代号 | M96 |
|---|---|
| 晶圆编号 | M96 M2 (216-0729012) |
| 晶圆面积 | 146 mm² |
| 生成厂家 | TSMC |
| 晶体管数量 | 5.14亿 |
| 晶体管密度 | 0.035亿/mm² |
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
GTX 1060 6GB
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
GTX 670MX
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
R5 340
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
K1000M
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
GTX 765M
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
8600M GS
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
9800 GT
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
FX 3800
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
K2000M
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
GT 320
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
CMP 30HX
VS
ATI Mobility HD 4650
vs
Intel Arc A770M